Search This Blog

My Blog List

RPH


MAKRO  PENGAJARAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran       : Pendidikan  Seni
Kelas                     : 3 Biru
Bilangan Pelajar      : 45 orang
Tarikh                    : 16  April  2013
Masa                     : 9.10-9.40 petang (30 minit)
Modul                    : Bidang Membentuk  dan  Membuat Binaan
Aktiviti                   : Patung  jari
Tema                     : Alam Semula Jadi
Tajuk                     : Monyet
Media                    : Alat :  gunting
                               Bahan: kad , kertas warna, gam dan bahan hiasan yang sesuai
Bahan Bantu Mengajar : contoh  patung  jari
EMK                           : Keusahawanan,  Kreativiti  dan Inovasi

Hasil Pembelajaran   : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat mempamerkan karya yang dihasilkan.

Standard pembelajaran:
3.1 Persepsi  Estetik      Murid dapat mengenal, menamakan, dan  memahami  bahasa  seni  visual yang
                                        ada  pada topeng  jari.
          3.1.1 Unsur seni
                    3.1.1.1 Bentuk – konkrit
                    3.1.1.2 Ruang – jalinan
                    3.1.1.3 Jalinan – tampak dan sentuh

           3.1.2 Prinsip rekaan
                     3.1.2.1 Imbangan - simetri            
3.2 Aplikasi  Seni
           3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
                     3.2.1.1 Alat – gunting
                     3.2.1.2 Bahan – kertas yang sesuai atau kad manila, krayon, pensel warna atau oil pastel,gam
                                              dan bahan hiasan yang sesuai.
          3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya
3.3 Eksperasi Kreatif    Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman bahasa seni visual, media
                                       serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.  
            3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
            3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
            3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya
3.4 Apresiasi  Seni     Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan          
                                    bahasa seni visual.           
            3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
            3.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan  








Langkah / Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran  dan  Pembelajaran

Catatan

Set Induksi
(≥5 minit)

1)      Guru menyatakan definisi  patung
2)      Guru menerangkan bahasa  seni  visual yang ada pada patung  jari
3)      Guru menayangkan  lagu video “ five little monkey”
4)      Guru menanya murid apakah jenis  patung  jari yang akan dibuat kali ini, murid cuba meneka.

Nilai    : Kesyukuran

Aktiviti  ( 1 )
( ≥10 minit )

1)      Guru menyatakan media yang akan digunakan dalam penghasilan patung.
2)      Guru menerangkan dan menunjuk cara membuat patung jari yang berbentuk muka monyet.


Aktiviti  ( 2 )
(≥ 10 minit )

1)      Murid mengaplikasikan unsur rupa, bentuk, imbangan dan penegasan dalam penghasilan patung
2)      Murid membuat kemasan pada patung  jari yang telah siap.


Penutup
( ≥ 5 minit )

1)      Murid menceritakan karya sendiri dan rakan-rakan.
2)      Murid menggaya dan melakonkan patung  jari yang dihasilkan.



KBKK : menjana idea, menghuraikan, membuat kesimpulan
Pengetahuan sedia ada :
1)Murid-murid mengenali dan menyatakan jenis-jenis media seperti  kad manila, kertas  dan gunting.
2)Murid-murid pernah membuat kolaj. ( bunga)

Refleksi:
        Keseluruhan Pengajaran dan pembelajaran kali ini berjaya , semua murid dapat menghasilkan patung jari sendiri  tanpa pertolongan guru selepas guru menerangkan cara-cara membuat patung jari dengan kertas warna.Ada murid yang kreatif  menggunakan magik warna mewarnakan kertas dan menghasilkan patung jari yang berlainan. Semua murid gembira semasa membuat patung jari ini, mereka suka dan bermain patung jarinya dengan kawannya.

Kekuatan P&P
Murid suka  bidang C iaitu Bidang Membentuk  dan  Membuat Binaan. Semua murid berminat dan ingin membuat patung jari ,mereka telah membawa semua bahan yang disuruh  dan murid mendengar arahan cikgu. Murid tidak berasa malu menanya saya apabila mereka tidak tahu. Saya suka menjawab untuk menolong mereka menyelesaikan masalah.

Kelemahan  P&P
Suara lagu set induksi  tidak jelas kerana  gangguan internet di sekolah. Saya tidak dapat membuka you tube untuk menayangkan lagu “ five little monyet”, Oleh itu, saya menggunakan  i-pad mini saya  membuka lagu tersebut. Rakaman video ini mengalami banyak gangguan iaitu gangguan  telefon dari  rakan sekerja lama , murid kelas lain disuruh  meletakkan buku, ada seorang murid hendak balik awal pada masa yang sama ibunya datang untuk membawanya.Rakaman ini terpaksa berhenti dan meneruskan selepas menguruskan gangguan tersebut.







1 comment: